Právě se nacházíte:

Jak bojovat s vráskami

7. 10 2015

Do nového roku si dáváme řadu předsevzetí. „Chtěla bych zhubnout“, „Chci mít víc peněz“, říká se většina žen. „Přála bych si být mladší,“ myslí si jiné. Zdá se vám to nereálné? Ale vůbec ne! Stačí jen začít bojovat proti vráskám a vaše pleť může vypadat mladší, svěžejší a pevnější, než předtím.

Vrásky neminou žádnou ženu. Jednu dříve, jinou později. Jen málo z nich má to štěstí, že díky genetice a dalším faktorům má pleť krásnou až do vysokého věku. Zatímco mužská tvář plná vrásek může působit charismaticky, a dokonce i sexy, u žen je to naopak. Vrásky jsou jasnou známkou stárnutí, a tak není divu, že se jich většina chce zbavit. První volbu u většiny žen představuje kosmetika proti vráskám. Pokud ale nepomůže, nebo efekt není dostatečný, existují jiné metody, jak s nimi bojovat.
 
FACELIFTING
 
Máte-li v obličeji nejen vrásky, ale i povolenou kůži, pak jste ideální kandidátkou na facelifting, „zvednutí tváře“. Až devadesát procent zájemkyň o tento zákrok na klinikách plastické chirurgie tvoří ženy, a to nejčastěji mezi 40 a 60 lety. Při něm odborníci odstraní přebytečnou kůži a podkožní tuk na obličeji a kůži krásně vypnou. Výsledkem je mladší vzhled a minimum vrásek. Efekt však bohužel není trvalý, vydrží pět až deset let.
 
Novinka vypne i svaly pod kůží
 
Existuje několik druhů faceliftingu. Většina z nich se provádí v celkové anestezii, ale některé případy je možné provést v kombinaci analgetik, sedativ a místního znecitlivění. Zákrok trvá 1,5 až tři hodiny a lze jej kombinovat i s dalšími, například s operací očních víček či s liposukcí podbradku. Dnes facelift odborníci často kombinují s novější metodou, která se nazývá SMAS lift. Jde o vypnutí svalovo-vazivové vrstvy mezi kůží a podkožím, tedy o vypnutí ochablých svalů obličeje a krku, které pak tvoří dobrý základ pro napnutí kůže, a poskytuje jí oporu. Díky němu je celý zákrok efektnější a vydrží déle.
 
VÝPLŇOVÉ MATERIÁLY
 
Nejsou to ale jen botoxové injekce, které se používají při vyhlazení vrásek. Stále oblíbenější jsou další výplňové materiály. Mezi nejpoužívanější patří kyselina hyaluronová. Stejně jako botox se aplikuje injekcí a pracuje tak, že vyplní prostor mezi kolagenními vlákny, tkáň v místě zvětší a nadzvedne, a díky tomu se vrásky vyhladí. Výhodou je, že jde o látku tělu vlastní, a tak se velmi dobře vstřebává. Zákrok se provádí v místním znecitlivění a je vhodný i pro hlubší vrásky. Mezi další používané výplňové materiály patří injekce s kolagenem. Mezi novinkami je více než zajímavý tzv. Aquafilling, kdy se vrásky vyhlazují pomocí vpichů speciálního gelu, který z největší části tvoří voda. Gel je pro tělo přirozený a zákrok vydrží 3 až 8 let. Používá se i ke zvětšování prsou.
 
BOTOX
 
Notoricky známé botoxové injekce mají tu výhodu, že k nim nepotřebujete narkózu, ale provází je také řada negativ. Používají se nejvíce u vrásek na čele, ale lze je využít i u kořene nosu, u očních koutků a na krku. Bohužel, efekt je jen dočasný, a trvá zhruba tři měsíce, pak je třeba injekce opakovat. Protože dochází ke ztuhnutí celé oblasti, může působit nepřirozeně, když v dané části dojde ke ztrátě mimiky. Je dobré také vědět, že botulotoxin je vlastně jed, a nazývá se také klobásový. Jde o látku produkovanou bakterií Clostridium botulinum.
 
Botox může vrásky tvořit!
 
I když vás botox dočasně zbaví vrásek v jedné oblasti, může paradoxně pomoct k tvorbě dalších. Alespoň to tvrdí studie amerických odborníků, kteří jej proto nedoporučují. Podle nich totiž vede jeho aplikace ke vzniku a prohloubení jiných vrásek v dalších částech obličeje. To, že znehybní některé svaly v obličeji, vede ke zvýšenému zapojení jiných svalových partií – a právě na nich se mohou tvořit vrásky. Pokud si tedy necháte botox aplikovat na čelo, je velmi pravděpodobné, že se vám brzy objeví výraznější vrásky například u kořene nosu.
 
ENDOSKOPICKÝ BROWLIFTING
 
Vrásky v oblasti celého obličeje dokáže vyhladit také další operace – endoskopický browlifting. Jde o zákrok v celkové anestezii, při kterém se endoskop zavede pod kůži a pod dohledem kamery dochází k vyhlazení vrásek, narušení mimických svalů, které je mají na svědomí, a k natažení kůže. Výhodou je, že jizvičky zůstanou skryté pod vlasy, a tak jsou v podstatě neviditelné, stejně jako dlouhodobý efekt celého zákroku.
 
Laserový resurfacing
 
Vrásky lze odstranit také pomocí laseru. Tato metoda se označuje jako laserový resurfacing a lze ji použít na vrásky na celém obličeji. Působením laseru jsou zničeny svrchní vrstvy pokožky a nahrazeny novými. Je třeba ale počítat s delší rekonvalescencí. Až půl roku poté může být obličej lehce zarudlý a rok je potřeba jej chránit před intenzivním sluncem, proto je zákrok víc než vhodný právě v zimním období. Zakázány jsou i návštěvy solária.
 
MEZOTERAPIE
 
Nepatří k nejznámějším metodám na odstranění vrásek, ale je velmi účinná. Mezoterapie má svůj původ v USA a jde o minimálně invazivní metodu, díky které lze vyhladit vrásky a zpevnit pokožku jak obličeje, tak krku a dekoltu. Výhodou je, že jde o zákrok rychlý, který nepotřebuje žádnou anestezii. Přitom výsledky jsou vidět ihned a na první pohled.
 
Vyhlazuje i hlubší vrásky
 
Tajemství mezoterapie spočívá v tom, že zvyšuje cirkulaci krve a lymfy, a tím významně podporuje regenerační schopnosti pokožky. Podněcuje tvorbu kolagenu a vyhlazuje i hlubší vrásky. Do střední vrstvy kůže v místech, která chcete vyhladit a zbavit vrásek, se speciálními mikroinjekcemi aplikují léčebné látky. Může to být směs aminokyselin, koenzymů a vitaminů, ale také kyselina hyaluronová, která se pro tuto metodu hojně používá v Evropě. Případně i jejich kombinace.
 
Zákrok za pár minut
 
Podle plochy ošetřované oblasti může zákrok trvat několik minut, ale i mnohem déle. Metodu lze kombinovat i s dalšími zákroky, vše závisí na dohodě a konzultaci s lékařem. Protože nejde o žádný závažný zásah do organismu, není třeba dodržovat výjimečný režim. 
Do dvou hodin se lze vrátit k běžné denní činnosti. Nevýhodou však je, že jde o zákrok dočasný a je třeba jej opakovat. Nejdříve po měsíci, později po třech, a poté po roce.
 
GALVANICKÁ ŽEHLIČKA
 
Máte-li obavy z jakýchkoli zákroků a injekcí, pak by vás mohla zaujmout galvanická žehlička. Vyhladí vrásky, pleť vypne, regeneruje a zpevňuje kontury. Navíc pomáhá zmenšit kruhy pod očima, vyčistit póry či bojovat s akné. Na speciální ošetření pleti stačí zajít do salonu, nebo si ji koupit – a vrásky vyhlazovat v klidu domova.
 
Čistí a vyhlazuje vrásky
 
Vše funguje díky galvanickému proudu, který v kůži způsobuje elektromagnetické pole. To má za následek vznik vibrací a uvolnění nečistot, které se právě díky žehličce z kůže dostanou ven. Velkou výhodou je, že pleť čistí do hloubky a vyhlazuje vrásky. Sama si umí zjistit typ pleti a nastavit potřebnou intenzitu. Pokud k ní použijete speciální polarizační gely, budete mít jistotu, že pleť se hloubkově čistí.
 
Jak vznikají vrásky
 
Vrásky vznikají ve škáře, hlubší vrstvě pokožky, která je tvořena ze sítě kolagenu a elastinu. Vlivem stárnutí zde dochází ke změnám ve stavbě pojivových vláken, navíc se pokožka ztenčuje. Ztrácí pevnost, pružnost i hydrataci. To se navenek projevuje právě vznikem vrásek.
 
 
Radí MUDr. Michael Entner
 
MUDr. Michael Entner je respektovaný český estetický a plastický chirurg. Své první zkušenosti v zahraničí začal sbírat na sklonku šedesátých let v Austrálii. V sedmdesátých letech emigroval do Německa, kde stál u zrodu estetické chirurgie. Vynalezl speciální faceliftingový nůž, kanyly používané při liposukci a další nástroje estetické medicíny. V letech 1988 a 2013 zde dokonce vlastnil soukromou kliniku s prestižní klientelou. Michael Entner je autorem nebo spoluautorem více než třiceti odborných přednášek a publikací v českém, německém a anglickém jazyce. Přednáší na vědeckých konferencích jak v ČR, tak i v zahraničí. V roce 2008 se přestěhoval natrvalo zpět do České republiky. Ve spolupráci s americkou laboratoří vyvinul jako první český lékař kosmetickou řadu přípravků pod značkou Dr. Entner.
 
Je kyselina hyaluronová skutečně tajemstvím věčného mládí?
 
Příčiny projevů stárnutí pleti vyvolává celá řada změn struktur tvořících obličej. Na vzniku vrásek se však ve velké míře podílí zejména ztráta kyseliny hyaluronové, která je pleti vlastní, a funguje jako její přirozená výplň. S přibývajícím věkem každému z nás ale její množství v kůži ubývá a vznikají vrásky. Je proto nutné tuto látku pleti navrátit, a to prostřednictvím kosmetických přípravků. Je však potřeba vybrat séra s vysokou koncentrací nízkomolekulární kyseliny hyaluronové. Nízká koncentrace a jiný typ této látky nemá totiž odpovídající účinek.
 
.