8 tipů, jak snadno detoxikovat tělo

7. 10 2015

Cítíte-li se poslední dobou příliš unavená, bolí vás hlava, jste podrážděná, špatně spíte, a ještě k tomu vás trápí zažívací potíže, je možné, že je vaše tělo příliš zaneseno jedy a škodlivinami. Řešení může být snadné – detoxikace.

Nasycené tuky, velké množství bílkovin, alkohol, chemické a konzervační látky, nebo různé jednostranné diety. Tím vším naše játra, nejdůležitější orgán pro detoxikaci, velmi trpí. Když k tomu přidáte množství chemikálií a toxinů, které se do našeho těla dostává dýcháním, pokožkou či zažívacím ústrojím, je jasné, že potřebují pravidelnou detoxikaci. Nejjednodušší způsob, jak zbavit tělo škodlivin, je pomocí některých potravin. Zde je osm z nich.
 
1. Březová šťáva
 
Někdy se o ní mluví jak o nápoji bohů, v lidovém léčitelství se považovala za velmi účinný léčivý prostředek. Říkalo se o ní, že umí tělo regenerovat, čistit, ale i omlazovat. Je bohatá na vitaminy a minerály – obsahuje vitaminy B, C, hořčík, železo, fosfor, vápník ad. Je o ní známo, že působí močopudně, což pomáhá urychlit odplavení škodlivin z těla. Šťávu můžete získat sama přímo z břízy, avšak sběr je časově náročný a provádí se nejčastěji na jaře. V Zimě si můžete šťávu určenou k detoxikaci koupit. 
Náš tip: Po dobu patnácti dnů pijte třikrát denně deci březové šťávy, případně postupujte dle instrukcí na výrobku. Zcela vynechejte kofein a alkoholické nápoje a upravte jídelníček. Vyhněte se jídlům tučným, mastným a těžko stravitelným, stejně jako sladkostem.
 
2. Kysané zelí
 
Mluví se o něm jako o ničiteli tuků, a také jako o nejlepším domácím detoxikačním prostředku. Umí dobře zasytit a omezuje chuť k jídlu. Podporuje látkovou výměnu a má prokazatelný odvodňující účinek. Pomáhá detoxikovat, a tím bojuje i proti celulitidě. Navíc obsahuje velké množství vlákniny, která je pro hubnutí nezbytná, a přitom má velmi málo kalorií (17 kcal v 100 g) i nízký obsah tuků. Aby se jeho příznivé účinky mohly projevit, je třeba ho sníst alespoň 200 gramů denně. Vhodná je i šťáva z kysaného zelí, které byste měla denně vypít 250 ml.
Náš tip: Vyzkoušejte dietu s kysaným zelím. Spočívá v tom, že po dobu pěti dnů jíte denně dvě hlavní jídla připravená z kysaného zelí (např. polévka, salát, zelí s vejci), a to v různých úpravách. Tělo pročistíte a lehce zhubnete.
 
3. Kaštany
 
Plody kaštanovníku jedlého jsou nízkokalorické, dietní a zdravé. Obsahují velké množství vitaminu C, ale i další vitaminy a minerály, draslík a fosfor, a hlavně – pomáhají tělo detoxikovat a vyplavovat z něj škodliviny. Navíc příznivě působí na srdce i proti bolestem hlavy. Neobsahují lepek a ani žádný tuk.
Náš tip: V zimě vás skvěle prohřeje kaštanová polévka. Zhruba deset kaštanů oloupejte a vařte cca 30 minut doměkka. Jakmile jsou hotové, rozmixujte je a vzniklou hmotu dochuťte solí, pepřem a muškátovým květem. Nyní si na másle opečte cibuli na kostičky, dva stroužky nakrájeného česneku a nastrouhanou lžíci zázvoru. Vše zalijte zeleninovým vývarem a chvíli povařte. Máte-li ráda polévku hustou a smetanovou, můžete na závěr přidat zakysanou smetanu.
 
4. Červená řepa
 
Pomáhá zrychlit střevní peristaltiku a tělo zbavit toxinů. Je skvělá na detoxikaci i na hubnutí. Za týden lze shodit až 3,5 kg. Podporuje imunitu, díky obsahu betainu má pozitivní účinky na kardiovaskulární systém a příznivě působí i u pacientů s rakovinou. Řepa je plná vitaminů a minerálů. Obsahuje především vitaminy B, C, D a E, z minerálů pak například železo, selen či draslík. Je výborným zdrojem kyseliny listové. Ví se o ní, že podporuje funkci žaludku, jater a střev a má močopudné účinky. Vylučuje z těla sůl a střeva zbavuje škodlivých látek, navíc čistí krev.
Náš tip: Zařaďte denně do jídelníčku jako hlavní jídla pochutiny z řepy, a to po dobu jednoho týdne. Výborný je například salát, který uděláme z třech uvařených řep (ve slupce), jedné cibule a jedné velké rychlokvašky. Na pročištění těla a podporu hubnutí je také dobré denně vypít 150 ml šťávy z řepy.
 
5. Cuketa
 
Od jedů a škodlivin tělo pomáhá čistit také cuketa. Je nízkokalorická – ve 110 g má jen 80 kcal, obsahuje přes 90 % vody, a spoustu vitaminů, minerálů a stopových prvků, například draslík, který je známý svými odvodňovacími účinky. Kromě toho je pro ni typický vysoký obsah vlákniny. To všechno jsou důvody, proč je vyhledávaná nejen pro hubnutí, ale i pro detoxikaci organismu. Čistí střeva a tělo zbavuje škodlivin. 
Náš tip: Nejvyšší obsah cenných látek má cuketa pod slupkou, a proto je ideální volit takovou úpravu, abyste ji nemusela loupat.
 
6. Celer
 
Je skvělý pro detoxikaci a výborný pro dietu, i když ne každému chutná. Pravdou ale je, že celer je velmi zdravý, a proto ho odborníci často doporučují konzumovat denně. Je bohatým zdrojem vitaminu C, draslíku a vlákniny. Pomáhá při nervových poruchách i potížích se spánkem a jsou známé také jeho afrodiziakální účinky. Jíst ho můžete vařený, smažený, ale i syrový, například v podobě pomazánek.
Náš tip: Celer je skvělý pro ty, kdo si rádi dopřávají alkohol. Pů-sobí v těle jako jeho „protijed“ a napravuje to, co alkohol páchá.
 
7. Rajče
 
Také rajčata jsou velmi vhodná na očistné kúry a diety. Obsahují velké množství vody a nemají prakticky žádný tuk. Jsou plná vitaminů a cenných látek. Obsahují hodně chromu, který pomáhá udržovat hladinu krevního cukru, a přitom mají minimum kalorií. Mají mírný močopudný účinek a díky vysokému obsahu vlákniny umějí zasytit. Zlepšují fungování trávicí soustavy a díky vysokému obsahu vody tělo zároveň hydratují. Ví se o nich, že ničí škodlivé bakterie ve střevech, povzbuzují látkovou výměnu a pomáhají rozpouštět tuky.
Náš tip: Chcete-li pročistit tělo a zhubnout, zkuste rajčatovou dietu. Za tři dny, kdy jíte prakticky jen rajčata, pijete vodu a rajčatový džus, můžete zhubnout dvě kila.
 
8. Artyčok
 
Podporuje správnou funkci jater a žlučníku, obsažený cynarin stimuluje tvorbu a vylučování žluči. Jeho součástí jsou i vitaminy A a B či flavonoidy, které také prospívají játrům.
Náš tip: Skvělé účinky má odvar artyčoku ve víně, o kterém se ví, že umí odstranit nežádoucí pachy z těla, například z podpaží. Stačí zalít 80 g čerstvého kořenu litrem červeného vína, krátce přejít varem a uložit na chladné místo. Užívá se jedna lžíce 3x denně 15 dní, po 14 dnech přestávky dalších 15 dní.
 
7 důvodů, proč detoxikovat tělo
 
- Zbavíte tělo nebezpečných toxinů. Ty mohou v těle způsobit problémy nejen s trávením, ale mohou mít na svědomí kožní potíže či kvasinková onemocnění. 
 
- Organismus dokonale pročistíte.
 
- Pomůžete zregenerovat oslabené orgány. Proto je detoxikace ideální i pro všechny, kdo trpí astmatem a alergiemi.
 
- Posílíte imunitní systém.
 
- Dodáte tělu více energie.
 
- Pročistíte krev, zlepšíte stav vlasů, nehtů a kůže.
 
- Zlepšíte spánek, trávení i stolice.
 

 
.